[[RepRap]]
 

This is an old revision of the document!


RepRap

RepRap
founder: prusajr
depends on:
interested: ruza
sargon
nephirus
axtheb
swez
TMA
stick
harvie
vtec
biiter
software license: GPLv2+
hardware license: GPLv2+
status: active

What is RepRap

RepRap is a free desktop 3D printer capable of printing plastic objects. Since many parts of RepRap are made from plastic and RepRap can print those parts, RepRap is a self-replicating machine - one that anyone can build given time and materials. It also means that - if you've got a RepRap - you can print lots of useful stuff, and you can print another RepRap for a friend…

RepRap improved by Josef Průša, our member, was chosen to be another oficial RepRap variant http://reprap.org/wiki/RepRap_Options

Why do we have it?

 • Because many other projects needs to make their own parts, and it greatly extends our ability to make wonderful stuff
 • Its fun to work on RepRap itself

Reprap User Group Czech Republic

Brmlab is the place where you can meet other RepRap users, build your own, ask for plastic parts or advice.

http://reprap.org/wiki/RUG/Czech_Republic#Meetings

If you are interested in brmlab's reprap or want help building your own, contact us at reprap@brmlab.cz.

Software a workflow (OpenSCAD, etc) [czech version]

Tato sekce obsahuje HOWTO.

Modelování

Nejprve je model potřeba vytvořit, například stáhnutím z thingiverse nebo vymodelováním. Pro technické typy je zajímavý software openscad tím, že je to jenom kompiler relativně jednoduchého kódu, další často používaný soft je Art of Ilusion nebo googlí Sketchup

Výsledkem modelovací fáze by měl být soubor ve formátu STL, v tuto chvíli je maximální rozměr objektu 20x20x8 centimetrů.

OpenSCAD

Ubuntu: # add-apt-repository ppa:chrysn/openscad && apt-get update && apt-get install openscad

Zjednodušení STL

Některá STL z Thingiverse jsou ohromná a příliš detailní (řádově 100 MB), takže skeinforge naalokuje veškerou dostupnou paměť a spadne.

 • Stáhněte si MeshLab (např. v Debianu je v repu)
 • Otevřete STL
 • Filters → Remeshing → Quadratic Edge Collapse Decimation
 • Percentage reduction - dobré je začít třeba s 0.1
 • Apply
 • File → Export Mesh As, STL

Příprava před tiskem

Převedení z formátu STL do GCode (STL je device-independent, GCode už ne). Používá se skeinforge nebo lépe Slic3r (Skeinforge používejte jen pokud potřebujete support material, ve všech ostatních případech má Slic3r navrch). Pokud skeinforge nadává že STL není v pořádku, prožeňte ho netfabb cloud servisem.

Skeinforge

Nejlepší je asi použít skeinforge na počítači u tiskárny. Pokud chcete vlastní instalaci, pak je dobré mít 32 bitovou verzi pythonu 2.6 s nainstalovaným psyco JIT kompilerem, rozdíl je hodně poznat.

download Skeinforge, manual?

Nezapomeňte zajistit, aby se SF opravdu spoustěl pythonem2.6, pokud to není výchozí verze pythonu na Vašem systému.

Po nastavení skeinforge stažením obsahu ~/.skeinforge stačí v “Profile selection” zvolit správný plast, pak kliknout na Craft, vybrat STLko a po nařezání (trvá to dlouho, pustťte si SF z terminálu ať vidíte jak to pokračuje) ho nakrmit do pronterface.

Potíže s nastavením

Za žádných okolností nevypínejte modul Multiply. Pro nastavení tisku jiného množství kopií změňte údaj v polích Number of Rows a Columns, například na 1 a 1. Pokud Multiply vypnete, bude se to pokoušet tisknout mimo heatbed.

Pokud se chystáte dělat jakékoliv změny nastavení, udělejte si vlastní profil - všechny stávající profily jsou výsledkem něčí práce a jejich tvůrce předpokládá, že se budou chovat podobně jako když práci posledně přerušil. Závažnější potíže a veškeré změny v hardware pište na mailing list reprap@brmlab.

Slic3r

používá se z příkazové řádky příkazem slice, graficky orientovaným se slicer schovává pod Settings→Slicing settings. Pronterface je nastaven tak, že pokud příkazem Load vyberete .stl, rovnou ho nařeže slic3rem. Ovšem je ho potom potřeba načíst znovu. Pak stačí jen kliknout na Print - tiskárna sama počká, až bude extruder zahřátý.

Předletová kontrola

Před tiskem zkontrolujte, jestli se vozík i heatbed pohybuje bez potíží od kraje ke kraji, a jestli je mezera mezi hotendem a heatbedem stejná na obou krajích. Pokud ne, dá se výška srovnat otáčením pravé Z osy.

Vlastní tisk

Tiskárna musí být v USBčku a zdroj zapnutý.

Na kompu u reprapu je pronterface.py, spusťte ho (z terminálu nebo ikonkou v menu) a klikněte na Connect. Zaškrtněte Monitor printer. Pokud ani po půl minutě nezačnou reagovat tlačítka pronterface, tiskárnu restartujte tlačítkem Reset.

Pro zahřátí tiskárny nastavte v dropdownu Bed hodnotu s poznámkou ABS (110 stupňů) a klikněte na příslušný Set. Počkejte až se heatbed zahřeje alespoň na 60 stupňů a pusťte zahřívání extruderu na 230.

Před započetím tisku po zhařátí na 225+ stupňů zvedněte extruder nahoru o milimetr tlačítkem 1 v Z sloupci a klikněte na Extrude. Mělo by to vytlačit trochu plastu. Pokud ne, zkuste to ještě jednou a tentokrát kontrolujte, jestli to ten plast požírá. Pokud ano časem se proklikáte k vytlačení materiálu… Vytlačený materiál z extruderu odstraňte. Pokud to plast nepožírá, zadejte to políčka vedle Extrude 30 (milimetrů) a 200 (mm/min). Klikněte na reverse dokud neuvolníte plast z extruderu, uštípněte kousek který byl v extruderu, klikněte na motors off, nacpěte plast zpět a rukou otáčejte kolem extrudéru dokud to nezačne vytlačovat plast.

Klikněte na Load, vyberte soubor s gkody nebo .stl a pak kliknutím na Print zahájíte tisk.

Při oddělávání vytištěného předmětu dávejte pozor na povrch heatbedu. Za studena to půjde o dost líp, sundejte si skleněnou tabulku z heatbedu.

V legokyblíčku je krabička od Arduina, po tisku do ní vhoďte příspevek - běžná výše je 2kč/gram pro brmstvo, 5kč/g pro nebrmstvo. Váha je v biolabu.

Po skončení tisku vypněte zdroj

Odstraňování problémů

 • Vypadlé kroky: pokud se z reprapu ozvou drnčivé zvuky a začne to pokládat plast viditelně jinam než má, klikněte na Pause pak na ikonky s domečkem a písmenkama X a Y. Reprap se 'najde' a po kliknutí na Resume bude tisknout kam má.
 • Zaseklé vlákno: pokud se během tisku zasekne vlákno, podávací mechanismus v něm vybrousí žlábek. Je potřeba reversem vlákno vyndat, ustřihnout (kolmo!) vybrousenou část a znovu zavést. Pokud není střih rovný, vlákno po třech centimetrech vyjede z mechanismu a bude potřeba proces zopakovat. Pokud se zasekne po zhruba pěti-šesti centimetrech (a teplota hotendu je dostatečná), bude potřeba extruder vyčistit. Proti brouseni zlabku by melo pomoci poladit pritlak na filament. Povolte nebo pritahnete sroubky u pritlacneho loziska (horni cast extruderu)
 • Ucpaný extruder: při čištění extruderu je potřeba odšroubovat trysku a (při zahřátém extruderu) vytlačit nepořádek z hotendu. Pokud to nepůjde, opatrně 3mm vrtáčkem pročistěte hotend.
 • Problémy s heatbedem: Na heatbedu je sklo, na skle je jemně zdrsněná PET páska a na ní je tenká vrstva ABS rozpuštěná v acetonu. Pokud máte potřebu pásku vyměňovat, sklo předtím umyjte a před nanesením ABSka pásku zdsněte smirkem, který se nachází poblíž reprapu. ABSka nenanášejte moc, špatně se pak vytištěné předměty sundavají a dochází k plýtvání páskou (výměna pásky na celé tabulce vyjde asi na 30 korun)

Creations

Hooks for utilities on our homemade pegboard

img_20110525_220303.jpg
6066544280_201b726162_z.jpg

Collaboration posibilities

Finance (brmlab internal evidence)

Kolik potrebujeme vybrat na dofinancovani? …. Kč

přispěje kdo ma dati dal
niekt0 1000Kc 1000Kč
ruza 500Kč 500Kč
joe 1800Kč 1800Kč
fissie 1000Kc
harvie 500Kc 500Kc
chido 300Kc
pasky 200Kc
CZestmyr 200Kc 200Kc
kiki 200Kč 200Kč
brmlab zbytek
 • vydaje:
  • Ax, cca 500Kc, dar
  • sargon 120eur, dar
  • stick timing belts, 700kc, dar
  • swez seeduino, dar
 • vydaje z daru:
  • cipy na drivery 900
  • kaptonova paska 100
  • pruzinky a sroubky 100
  • PLA 800
  • ABS 900
  • Heatbed 800
  • Heatbed na druhou tiskárnu (800, joe)

RepRap

Experimenting and improving can be pretty expensive. If you would like to support RepRap project you can donate us on consumption goods.

Polylactic_acid (whole roll, 2.3kg), thermoplastic made from sugarcane or cornstarch used for printing all that awesome things :)

Acrylonitrile_butadiene_styrene, another thermoplastic material

2011/08/17 12:50
 
Except where otherwise noted, content on this wiki is licensed under the following license: CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki